Přehled zpráv emailem
Telefon

Pražské smlouvy

brumlovka 15445Praha i městské části uzavřely řadu dohod s developery. Protože ale neexistují žádná jednotná pravidla a nikdo uzavírání smluv nekontroluje, je řada z nich velmi nevýhodná. Developer jednoduše zská vše a nemusí udělat téměř nic.

 

Chybí školy, parky i náměstí

Praha by měla především jasně vědět, co jí chybí a co má po investorech chtít. Aby úředníci a zastupitelé rozhodovali ve prospěch občanů, potřebují jasné informace: na Praze 5 chybí škola, na Praze 6 zase domov pro seniory, ulice jsou zahlcené auty a nedostává se lokálních malých obchodů. Praha právě teď připravuje mapu toho, co kde chybí. Přečtěte si informace o Mapě chybějící infrastruktury.

 

Kromě mapy je nezbytné vytvoření transparentních pravidel, podle kterých se bude muset při uzavírání dohod postupovat. Důležité je, aby velká Praha i městské části věděly, že s developery mohou a mají jednat otevřeně, za účasti občanů. Je zapotřebí, aby město hájilo zájmy občanů a nepřistupovalo na nevýhodné dohody jen proto, že developer má zdánlivě silnější postavení a více advokátů.

 

rohan city 32d13

Co se kde dohodlo?

Nejkřiklavějším případem z poslední doby je smlouva s Pentou o Masarykově nádraží. Doslova za pár stromů dostala Penta od Prahy možnost stavět v mnohem větším rozsahu, než bylo územním plánem dovoleno. Jinou, ale neméně špatnou smlouvou, je dohoda Prahy 3 s Central Group o zástavbě části Nákladového nádraží Žižkov.

Tento nechvalně známý pražský developer se rozhodl nerespktovat záměr Prahy řešit cenný brownfield komplexně.

Přešel do útoku a s velkou pravdpodobností zhatí přestavbu celé lokality. Na Praze 4 je také jedna smlouva - o lokalitě okolo stanice metra v Krči. Ani tam město nevyužilo možnost po investorovi skutečně chtít, aby pro Prahu 4 a její občany udělal něco smysluplného.

Mnoho dalších smluv najdeme v jednotlivých městských částech. Smlouvy uzavírá Praha 7 i menší městské části. Podívejte se na některé ze smluv, které podepsalo město s developerem.

Kdo za Prahu      Který developer                        Smlouva ke stažení  
Hl. m. Praha  Penta  Text
 Praha 3  Central Group  Text
 Praha 3  Tulipa Třebešín  Text
 Praha 7  Marina Island  Text
 Praha 3  WH Estate  Text
 Hl. m. Praha  Sekyra Group  Text
 Praha - Vinoř Golf Park Vinoř East a Duona  Text

 

 

Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení Ministerstva vnitra a nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva vnitra.

mvcr 10300