Přehled zpráv emailem
Telefon
21. 5. 2014 aktualizováno 21. 5. 2014

Od radních s láskou

Napsala

Pražšké fórum spolu s Magistrátem připravilo novou aplikaci pro občany. Každý může radním položit jakoukoli otázku, která se týká vedení města. Zeptat se můžete prostřednictvím webového formuláře, doma, jednoduše, online, bez toho, že byste se museli za svými zástupci trmácet až do centra a v úřední hodiny. 

Jakoukoli snahu, která otevře randice občanům je třeba uvítat. Materiály, které na úřadech mají, musí být dostupné všem. Jsou to naše data a my máme právo je znát. Díky podobným webům se může snížit deficit informací a může také poklesnout administrativní náročnost vyřizování žádostío informace v případech, kdy internet stačí.

Některé obce už "tázací weby" mají, někdy fungují lépe, někdy hůře. Mnohdy totiž mívají problémy, které občany trápí mnohem hlubší kořeny a a řešení se na pár řádcích, které jsou odpovědím věnovány, nenajde. Proto je třeba připomínat, že  se jedná jen o malý krok směrem ke spolupráci s občany a k jejich respektování jako partnerů veřejné správy a nikoli pasivních příjemůc rozhodnutí.

Budiž dotazy, které občané politikům a úředníkům předloží, inspirací. Právě z nich mohou primátor a ostatní pochopit, z čeho plyne nespokojenost a kde lidé spatřují ta nejbolavější místa. Nejde proto ani tak o stručné odpovědi, které budeme na webu číst. Jde o příležitost vzít názor občanů v potaz. Doufejme, že si Tomáš Hudeček  vezme k srdci svoje vlastní slova:"„Spuštění on-line interpelací je v dokonalém souladu s naší dlouhodobou politikou otevřené radnice a transparentní správy Prahy. Věřím, že projekt svým dílem přispěje k procesu překlenování povážlivě se prohlubující propasti mezi občany hlavního města a jejich politickou reprezentací." Přesně o to totiž běží.

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 1312 krát