Přehled zpráv emailem
Telefon
29. 4. 2014 aktualizováno 07. 5. 2014

Zástupce ombudsmanky: podle úprav nerozhodujte

Napsala

Arnika se před časem obrátila na veřejnou ochránkyni práv a požádala ji, aby se vyjádřila k pořizování úprav územního plánu v Praze.  Nyní jsme se dočkali odpovědi od zástupce ombudsmanky pana Křečka. Ten občanům Prahy doporučil, aby proti nezákonným úpravám územního plánu podávali žaloby, protože to je jedinný účinný způsob, jak se bránit proti úřední zvůli. Na ministerstvo pro místní rozvoj se bohužel spoléhat nedá.

Zástupce ombudsmanky ještě dodal, že je přesvědčen, "že hlavní město Praha může zamýšleným projednáním těchto úprav v režimu schvalování změn územního plánu, za současného jejich neaplikování při rozhodvání v území až do doby vydání příslušného opatření obecné povahy (jež změny na podkladě zákonem předvídané procedury projednání a schválení změn územního plánu případně zahrne), alespoň předejít vlně jejich rušení, ať už ze strany soudy či Ministerstva pro místní rozvoj."

Právě dnes radní rozhodují o dalším osudu úprav územního plánu. Pokud schválí záměr Magistrátu, bude se an příštím zastupitelstvu rozhodovat o tom, že se pořídí zadání asi 150 schválených úprav. Pokud i zastupitelé tento plán podpoří, znamená to, že se zahájí proces pořizování úprav od počátku a veřejnost se bude moci vyjádřit. Pokud však současně nebude u každé z těchto úprav řádně zhodnoceno, jestli se jedná o změnu územního plánu,  která respektuje veřejný zájem a je nezbytná pro další rozvoj Prahy, nikoli jen pro kapsy developerů (což ovšem platí pro téměř všechny úpravy), bude se jednat jen o další divadelní výstup na téma "aby se vlk nažral a koza zůstala celá." 

Arnika stále nabízí obyvatelům Prahy pomoc při podávání žalob na úpravy územního plánu.

Celou odpověď zástupce ombudsmana najdete níže v příloze.

Ke stažení:
Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 1334 krát