Přehled zpráv emailem
Telefon
27. 9. 2018 aktualizováno 27. 9. 2018

Volební kalkulačka pomůže Pražanům rozhodnout, koho volit na magistrát

Napsala

 

Necelé dva týdny zbývají do pražských komunálních voleb, ve kterých lidé vyberou nové zastupitele. Občanské sdružení KohoVolit.eu pro nerozhodnuté voliče připravilo Volební kalkulačku. S její pomocí snadno zjistí s jakou stranou se nejvíce shodují jejich názory v oblastech, které Pražany trápí. Postoje kandidátů pomáhaly zjišťovat spolky Arnika, Auto*Mat a Platforma pro sociální bydlení.    

Sdružení KohoVolit.eu oslovilo kandidáty z 29 stran a hnutí, které se utkají 5. a 6. října ve volbách do pražského zastupitelstva. Ti odpovídali na sadu 60 otázek. Dotazy z oblasti územního rozvoje připravil spolek Arnika, k řešení dopravní situace Prahy otázky sestavil Auto*Mat a dostupnost bytů zpracovala Platforma pro sociální bydlení.

 

 

Už víte, koho budete volit? Poradí vám Volební kalkulačka

 

„Volební kalkulačku připravujeme od roku 2006 stejným způsobem a nejinak je tomu i letos. Zaměřili jsme se na problémy, ke kterým slibují řešení prakticky všechny strany napříč politickým spektrem. Lidé si tak mohou na sadě 25 otázek s odpověďmi ano, ne, nevím otestovat, jak se jejich názory shodují s politikou jednotlivých stran. Voliči si mohou ověřit procentuální shodu a výsledky navíc zpřesnit tím, že některé otázky označí za důležitější,“ vysvětluje autor webové aplikace Michal Škop.

Jedním z hlavních předvolebních témat se letos stal územní rozvoj a s ním související dostupnost bydlení. Jak vyplývá z analýzy volebních programů od Arniky, strany často slibují smluvní dohody s developery u konkrétních stavebních projektů, péči o zeleň a opatření k řešení vedra a sucha v letních měsících. V některých případech řeší i budoucnost Metropolitního plánu.

„Chceme voličům pomoci zorientovat se v hlavních tématech, které Praha v současnosti řeší. Jejich dostatečná znalost i vědomí o nabízených způsobech řešení jsou klíčové pro odpovědné využití občanského volebního práva. Právě teď se totiž rozhodne o směru, kterým se Praha bude další čtyři roky ubírat,“ dodává Václav Orcígr z Arniky.

 

 

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 647 krát