Přehled zpráv emailem
Telefon
17. 1. 2018 aktualizováno 13. 2. 2018

Střední Čechy: Místo pro život, nebo jen pro bydlení?

Napsala

V loňském roce jsme se v Arnice zabývali také odpovědností developerů za zatížení území mnoha rodinnými domy nebo bytovkami. Noví obyvatelé znamenají pro malé obce Středočeského kraje obrovskou zátěž. Jsou třeba nové chodníky, silnice, školky, je třeba rozšířit čističky odpadních vod nebo kanalizaci. Developeři přitom většinou jen přijdou, postaví domy, prodají je a dále se nestarají o to, co způsobili. Jedním z nástrojů, kterými se dá tento dluh vůči veřejnému prostoru a občanům řešit, jsou smlouvy o územním rozvoji. Developeři se zaváží, že obci pomohou s finacováním sportovišť, mateřských nebo základních škol, zdravotnických zařízení nebo domovů pro seniory či parků a náměstí. Takové řešení je přitom jediné správné. Každý velký podnikatel musí nést odpovědnost za to, co způsobí svému okolí. Tento princip už je celé roky používaný u továren, oceláren, chemiček nebo spaloven odpadu.  Není žádný důvod, proč by se neměl uplatňovat i na developerskou výstavbu.

Obce totiž mnohdy nejsou těmi, kdo mohou klást požadavky. Naopak - tahají za kratší konec a mnohdy dnešní zastupitelé nesou tíživé důsledky rozhodnutí, která byla učiněna před mnoha lety. Obce utrácejí své nízké rozpočty na to, že se snaží záplatovat akutní nedostatky a nemají příliš mnoho možností tuto situaci změnit. Proto je načase, aby se dohody s developery staly transparentním nástrojem, který obcím jednak pomůže usměrnit zástavbu a jednak zajistí, že všechny náklady spojené s podnikáním silných hráčů na trhu neponesou veřejné rozpočty.

Protože považujeme celý problém za velmi palčivý, zpracovali jsme dvě studie - jedna se týká obce Jenštejn, která se kvůli své poloze v těsné blízkosti Prahy stala terčem mnoha developerských záměrů. V důsledku toho je obci mimořádně obtížné dát děti do základní školy nebo jen projet nevyhovující silnicí (a to i pro vozy záchranné služby nebo hasiče). Druhou obcí je Trnová, která se dokonce octla bez územního plánu a hrozí, že chaotická výstavba pohltí další část této vísky.

Přečtěte si naše dvě studie, které najdete v příloze.

 

Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení Ministerstva vnitra a nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva vnitra.

mvcr 10300

 

.

Ke stažení:
Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 890 krát