Přehled zpráv emailem
Telefon
20. 12. 2018 aktualizováno 20. 12. 2018

Stanovisko Ministerstva kultury: Metropolitní plán je třeba od základu přepracovat, jinak nebude možné ho dokončit

Napsal(a)

Ministerstvo kultury potvrdilo, že Metropolitní plán je plný chyb, nehledí na zájmy Pražanů, neřeší ochranu kulturního dědictví a nerespektuje ani zákony. Vyplývá to ze stanoviska ministerstva k Metropolitnímu plánu. Požaduje jeho kompletní přepracování. Hrozí totiž, že bez zásadních úprav bude plán zrušen soudem a Praha se v roce 2023 ocitne bez regulace.

Pražský magistrát, který v současné chvíli vypořádává připomínky občanů, městských částí i stanoviska dotčených orgánů státní správy, až doposud úpěnlivě střežil obsah těchto stanovisek. Ta totiž významně napoví, jakým směrem se bude příprava Metropolitního plánu ubírat. Ministerstvo kultury se rozhodlo poskytnout Arnice celé své stanovisko na základě žádosti o informace. Podle něj je nezbytné Metropolitní plán kompletně přepracovat.

Podívejte se na celé znění stanoviska>>>

Podívejte se na shrnutí hlavních závěrů stanoviska Ministerstva kultury>>>

Téměř sto padesáti stránkový dokument kritizuje nejasné pojmy i způsoby regulace zástavby v plánu, absenci jasných pravidel, způsob ochrany zeleně nebo výškovou regulaci. Mimo jiné potvrzuje také Arnikou dříve formulované rozpory se zákonem, což může vést až ke zrušení plánu soudem. Praha by se v tom případě ocitla bez územního plánu, což by mělo fatální důsledky. Klíčové proto nyní bude, aby se pražští zastupitelé začali situací okamžitě zabývat.

“Stanovisko potvrzuje prakticky všechny obavy, které z Metropolitního plánu máme a které jsme formulovali v našich připomínkách. Ministerstvo kultury hraje klíčovou roli v ochraně pražských památek, je proto důležité, že se k připomínkování Metropolitního plánu postavilo odpovědně a zaujalo jednoznačný postoj,” říká Vendula Zahumenská z Arniky.

Podle ministerstva nemůže být Metropolitní plán schválen, aniž by byly dořešeny všechny problémy, na které upozornilo. Jak ve stanovisku doplňuje, bez kompletního přepracování Metropolitního plánu to nebude možné. Stávající tým autorů plánu v čele s Romanem Kouckým ovšem takovou zásadní změnu dokumentu odmítá. Arnika proto od zastupitelů požaduje výměnu autorského týmu a zpracování nových posudků plánu.

 

Ke stažení:
Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 1564 krát