Přehled zpráv emailem
Telefon
25. 1. 2019

Pražský magistrát tají výhrady ministerstev k Metropolitnímu plánu

Napsala

Vedení Prahy odmítlo zveřejnit stanoviska ministerstev a dalších státních úřadů ke vznikajícímu územnímu plánu hlavního města. Právě na výhradách ministerstev závisí, zda autoři nebudou muset Metropolitní plán kompletně přepracovat. Magistrát je obdržel v červenci v rámci připomínkového řízení. Podle Ministerstva pro místní rozvoj je ovšem zatajování zbytečné a rozhodlo, že magistrát musí dokumenty na žádost Arniky vydat.

 

Je celkem jasné, proč se magistrát snažil připomínky státních úřadů tutlat. Například Ministerstvo kultury má nekompromisní výhrady k ochraně památkové péče nebo výškové regulaci a považuje dokument za zcela nezákonný. IPR tak musí podle stavebního zákona Metropolitní plán přepracovat, jinak hrozí zrušení plánu soudem. Praha by se mohla za pár let ocitnout zcela bez územního plánu a zcela ztratí kontrolu nad výstavbou. Ministerstvo pro místní rozvoj upozornilo magistrát, že tajení stanovisek je zbytečně kontroverzní a obstrukční. Poukazuje na to, že územní plán je společenská dohoda a těžko se lze dohodnout, když veřejnosti chybí informace. 

 

Stáhněte si zamítavý dopis z pražského magistrátu a odpověď Ministerstva pro místní rozvoj

 

"Magistrát se už nemůže tvářit jako za vedení Adriany Krnáčové, že Metropolitní plán je dokonalý a vadí jen pár otravným aktivistům. Ukázalo se, že s ním nesouhlasí velká část Pražanů, majitelů pozemků a městských částí. A jestliže ho cupují také ministerstva, znamená to, že občanská kritika byla oprávněná," říká Václav Orcígr z Arniky.

Nedávné volby a změna vlády nad Prahou přinesly naději, že magistrát bude s Pražany jednat otevřeně a začne jejich požadavky brát vážně. Proti Metropolitnímu plánu se staví nejen řada odborníků, ale i městské části. V červenci uplatnily stovky zásadních připomínek, které čekají na zapracování. Stávající tým autorů v čele s Romanem Kouckým ovšem zásadní změny Metropolitního plánu odmítá. Do bezvýchodné situace může zasáhnout nový náměstek primátora pro místní rozvoj Petr Hlaváček (TOP09), který byl před volbami velkým kritikem územního plánování v Praze. Je na něm, zda vymění zpracovatelský tým, který závažné a nezákonné chyby odstraní. 

Noví zastupitelé budou mít za pár let nelehký úkol, protože právě oni budou Metropolitní plán schvalovat. Pokud IPR bude výhrady ministerstev a městských částí ignorovat a nezákonné chyby neopraví, hrozí zastupitelům za schválení nezákonného územního plánu trestní postih a náhrada škody.

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 631 krát