Přehled zpráv emailem
Telefon
06. 5. 2014

Pražské weby – spousta skrytých informací

Napsala

Nejednoho Pražana by jistě překvapilo, kolik náš Magistrát provozuje webů týkajících se územního rozvoje Prahy a co všechno se na nich skrývá. Navíc by si řada obyvatel hlavního města mohla ušetřit kupu práce s hledáním informací o územním plánování. Proto jsme se rozhodli dát seznam těch nejpřínosnějších webů na jedno místo.

Nejobyčejnějším rozcestníkem je jedna stránka na Portálu hl. m. Prahy. Ta shromažďuje základní informace o změnách územního plánů, zásadách územního rozvoje a také o Metropolitním plánu. Ač je graficky oproti svým kolegyním značně ošizená, může postačit, pokud znáte číslo změny, která se vás dotýká nebo víte, kterým opatřením obecné povahy byla změna schválena.

Se změnami a úpravami územního plánu souvisí i databáze, kterou sice najdete na nezapamatovatelné adrese (http://wgp.urm.cz/), ale současně se přes tento WebGIS Server lze dopátrat dalších zajímavých zdrojů.

Teď už se ale dostáváme k méně technickým webům. Na prvním místě zmiňme Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (http://www.iprpraha.cz/cs/uvod). Tento web shromažďuje různé koncepce a strategie související s územním rozvojem. Specifickou odnoží je pak stránka Praha pro lidi (http://www.iprpraha.cz/cs/praha-pro-lidi), kde by měly být vidět hlavní akce pro veřejnost jako nejrůznější semináře a workshopy či výstavy. Zdá se ale, že momentálně stránka spí.

Podobný, ovšem ne stejný, je Portál územního plánováním hl. m. Prahy (http://www.uppraha.cz/). Právě tady najdete klíčové informace o novinkách v územním plánování Prahy. Poslední aktualitou kupř. je, že se Praha rozhodla dohnat západní metropole, a to koordinací SMART projektů. Co se pod touto informací skrývá, ještě zřejmě uvidíme, ale  jisté je, že právě tento portál skýtá podklady ke všem úrovním územního plánování a právě tady se můžete dozvědět o akcích souvisejících s územním plánem.

A to už se dostáváme ke dvěma mapovým portálům – především se podívejme na Geoportál (http://www.geoportalpraha.cz/). Právě zde najdete několik mapových aplikací, posledním kouskem je nová interaktivní cenová mapa. Dále je na Geoportálu řada tematických map, kde můžete zjistit to důležité o vaší adrese (http://www.geoportalpraha.cz/mapy-online#.U2ioMld5FUM). Trošku úsměvnější (ovšem uznáváme její potřebnost) je třeba aplikace, která vám ukáže, kde se v Praze nacházejí veřejné záchodky. Obdobně pak funguje Geoport (http://wgp.urm.cz/georeport/), který je schopný vygenerovat tzv. limity území na konkrétní adrese a ukázat přesný výkres územního plánu související s určitou parcelou.

Je zřejmé, že pražský magistrát umí udělat i kvalitní věci. Doufejme, že v rámci SMART projektů dojde konečně k nějakému elegantnímu řešení prozatím skomírající komunikace s veřejností jako partnerem veřejné správy. 

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 1481 krát