Přehled zpráv emailem
Telefon
19. 5. 2017 aktualizováno 28. 3. 2018

Právníci se postavili proti novele stavebního zákona

Napsala

Odborníci ze čtyř právnických fakult se ve společném stanovisku postavili proti mnoha změnám, ke kterým má dojít ve stavebním zákoně. Řada dlouholetých odborníků na právo životního prostředí a na stavební zákon se vymezila především proti omezení účasti veřejnosti v územních a stavebních řízeních. Ve stanovisku se mj. uvádí: "Neexistuje žádná státem zpracovaná studie, která by se zabývala příčinami nepřiměřené délky správních řízení vedených podle stavebního zákona v ČR. Stát nemá v tomto směru žádné podstatné objektivní údaje. Tvrzení o tom, že je to právě účastenství ekologických spolků, které nepřiměřeně prodlužuje délku povolovacích řízení podle stavebního zákona, je tak nepodloženou spekulací." To vyplývá také z analýzy  s názvem Účast spolkův územních řízeních, kterou najdete v příloze.

 

 

O novele budou ko konci května rozhodovat senátoři, kteří mají možnost nebezpečné změny odmítnout a celý zákon vrátit zpět poslancům. Více na stránkách Zeleného kruhu.

Stanovisko v příloze.

V příloze najdete taktéž infolist Zeleného kruhu, který shrnuje vše podstatné k novele stavebního zákona.


Více na webu Vraťe lidem práva.

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 774 krát