Přehled zpráv emailem
Telefon
23. 3. 2021

Praha podvedla veřejnost. Urbanistická (ne)soutěž na podobu okolí Masarykova nádraží startuje bez participace

Napsal(a) PRAHA
Foto: Archiv Arniky Foto: Archiv Arniky

Dnes byla vyhlášena urbanistická soutěž, aniž by jí předcházela participace veřejnosti, kterou dříve odsouhlasilo vedení hlavního města. V soutěži se tak neodrazily potřeby obyvatel, ani požadavky hlavního města například na veřejné budovy, parky nebo zklidnění magistrály. Ze zadání naopak vyplývá, že cílem soutěže není nalezení optimální podoby posledního brownfieldu v centru Prahy, ale obhajoba plánů Penty zastavět pozemky co nejhustěji.

“Soutěž je ve výsledku dalším příkladem toho, jak Praha nadbíhá soukromým developerům. Na konci roku vedení města sice slíbilo, že zapojí veřejnost do přípravy soutěže, ale od té doby nastalo ticho po pěšině. Hlavním vodítkem pro soutěžící budou pouze podněty na změny územního plánu, které umožňují jediné - zastavět okolí co nejhustěji a podle představ Penty,” říká Václav Orcígr z Arniky. 

Zapojení veřejnosti do sestavení zadání odsouhlasila Rada hlavního města Prahy v prosinci 2020. Přípravy zadání a vyhlášení však probíhají od začátku nestandardním způsobem. Porota nebude vybírat z nezávislých návrhů, ale jednotlivé návrhy bude se soutěžními týmy za zavřenými dveřmi upravovat v rámci jakýchsi workshopů. Soutěž spíš připomíná netransparentní výběrové řízení. 

Zadání nakonec nevychází z návrhů veřejnosti, ale z podnětů na změny územního plánu s vysokými kapacitami zástavby. Město do zadání soutěže vůbec nezasáhlo a nevyžaduje od soutěže vůbec nic konkrétního, jak je v urbanistických soutěžích běžné. Společný požadavek otevřené a transparentní soutěže nedávno vyjádřilo také přes tisíc Pražanů v petici “Masaryčka lidem”.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 132 krát