Přehled zpráv emailem
Telefon
27. 5. 2014 aktualizováno 27. 5. 2014

O územním plánu Prahy v České televizi

Napsala

Před měsícem jsem natáčela s Českou televizí pořad Občanské noviny v parku Klamovka, který zastupitelé bez uzardění "darovali" společnosti Metrostav. Developer si v těsné blízkosti nádherné pražské zahrady naplánoval výstavbu obřích bytovek. Je nepochybné, že každý metr čtvereční má právě v této části Prahy svoji (velikou) cenu a že se vyplatí za změnu územního plánu bojovat, i když na úkor občanských práv jiných.


V Občanských novinách se mnou vystoupil i zástupce veřejnosti pan Ilja Mráček. Tomu se jako prvnímu zástupci podařilo u soudů prosadit, že se může proti nezákonnému rozhodnutí o podané námitce k územnímu plánu bránit. Ale i přesto, že po třech letech soudních tahanic uspěl, zastupitelé to nevzali na vědomí. Uspěchaně, v rozporu se zákonem a bez jakékoli debaty znovu schválili plány Metrostavu.


Panu Mráčkovi a místním nezbývá nic jiného než se před zvůlí pražských úředníků znovu bránit u soudu. Stejně jsou na tom ti, do jejichž práv zasáhly úpravy územního plánu. Také o tom hovoříme v reportáži, kterou i vy můžete shlédnout v archivu České televize.

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 1351 krát