Přehled zpráv emailem
Telefon
06. 9. 2017 aktualizováno 13. 2. 2018

Metropolitní plán soutěží v Otevřeno x Zavřeno! Hlasujte do 15. 9.!

Napsala

 

Spis k Metropolitnímu plánu včetně velmi důležité komunikace s různými orgány je pro veřejnost nepřístupný. Pražský magistrát odmítá zpřístupnit občanům přípravu pořizovaného Metropolitnímu plánu, několik let jej připravuje za zavřenými dveřmi, občané mají minimum informací. Magistrát, odbor územního rozvoje, odmítl žadateli nahlížení do spisu, Tvrdí, že spis neexistuje, jde jen o různé podklady a komunikaci. Dále že postup projednání a přijímání územního plánu stanoví stavební zákon, a že jde o interní komunikaci. Neuvádí však žádný zákonný důvod pro odepření přístupu k informacím. Utajování příprav (spisu) nelze opřít o konkrétní ustanovení žádného zákona. Není pro to ani objektivní důvod (ohrožení některého chráněného zájmu). Přístup má být umožněn jak podle Infozákona, tak i nahlížením podle správního řádu. Argumentace magistrátu postrádá elementární logiku publicity veřejné správy. Jde o neschopnost a neochotu vymanit se ze stereotypu diskrétní a tedy korupčně vysoce rizikové přípravy materiálů, k nimž se utajeně a skrytě vyjadřují různé zájmové skupiny (třeba skryté za připomínky městských částí). Tento prvotní lobbyismus není transparentní.

Také se vám nelíbí, že magistrát nechce ukázat, co se v procesu pořizování Metropolitního plánu děje? Hlasujte do 15. 9. v kategorii Zavřeno - Účast na rozhodování.

 

 

Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení Ministerstva vnitra a nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva vnitra.

mvcr 10300

 

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 656 krát