Přehled zpráv emailem
Telefon
24. 4. 2014 aktualizováno 06. 5. 2014

Lidé se s tím musí smířit

Napsala

Celá léta pořizoval pražský Magistrát úpravy územního plánu v rozporu se zákonem a absolutně ignoroval sousední vlastníky, kterým například měl nový obří bytový komplex zasáhnout do života. Všechna upozornění, ať už ze strany nevládních organizací, místních iniciativ nebo ministerstva pro místní rozvoj pouštěli úředníci jedním uchem tam a druhým ven. A když je nyní jejich nezákonné rozhodování dostihlo, namísto toho, aby se omluvili a snažili se napravit, co spáchali, rozhodli se pro další nezákonný trik, kterým chtějí definitivně občany umlčet.

Zářijové usnesení Nejvyššího správního soudu, který se postavil na stranu ochrany vlastnictví před neomezenou zvůlí veřejné správy, muselo všechny úřady ve větších městech notně vyděsit. Vždyť umožnilo, aby byly rušeny tzv. úpravy územních plánů, kterými se developerům dala možnost zastavět volná prostranství megalomanskými projekty. A zrušení úpravy znamená, že se investoři mohou dožadovat náhrady škody, která se rozhodně nevyčíslí v tisících, naopak se vyšplhá na desítky milionů zaplacených z městské kasy. Je zřejmé, že tato hrozba a s ní spojené důsledky, jsou pro Magistrát nesnesitelné. Jak jinak si vysvětlit, že usilovně hledá cestu, jak umést cestičku developerům a naopak omezit práva těch, kdo v blízkosti plánované výstavby bydlí?

Když se na věc díváme optikou odpovědného úředníka nebo politika, který usiluje o co nejvyšší procento volebních hlasů, může se zdát logické, že na něco tak "podružného", jako je ochrana veřejného zájmu a respektování soukromého vlastnictví nezbývá prostor. Přece není možné zaplatit z městských peněz vysoké částky jen kvůli kverulantům a co už se stalo, nelze odestát, zkrátka zbytečně nemudrujme. Když se na věc podíváme optikou dotčených vlastníků, rázem se vše převrátí - Magistrát rozhodoval nezákonně. Vyšachoval, bez mrknutí oka, ty, kdo bydlí třeba jen několik desítek metrů od parcely, na které má vyrůst obytný komplex s 200 novými byty. Když se tito lidé snaží chránit svoje vlastnictví u soudu a vyhrají, Magistrát se nerozpakuje podat kasační stížnost. A když zjistil, že se vlastníci opravdu hodlají bránit, přišel Magistrát na nápad vskutku kulišácký: všechno necháme schválit zastupiteli a bude to v suchu. Nikdo si na nás nepřijde, investoři budou mít své jisté, nic se platit nebude a vlastníci a veřejnost se s tím holt buď časem smíří nebo zapomenou. Navíc - vždyť už podle nezákonných úprav stejně na mnoha místech stavíme, tak jaképakcopak. Dokonce se na Magistrátu nenašel ani odpovědný úředník. Ti, kdo úpravy schvalovali, tak přece činili na základě stanovisek odboru životního prostředí nebo Útvar rozvoje, a ti, kdo vydali stanoviska už třeba na odborech nejsou. Zkrátka - stěžujte si třeba na lampárně.

Pokud nám však Magistrát dává najevo že ho vlastnictví nezajímá a že ho už vůbec nezajímá rozhodování v souladu s právem a že nehodlá chránit veřejný zájem, měli bychom zpozornět. Nikdo nemá zaručeno, že příště se nebude stavět pod jeho okny a že se někdo bude zajímat o jeho názor. Každý se může svých zastupitelů před volbami zeptat, jak hodlá chránit veřejný zájem. A jak hodlá chránit zájmy obyvatel Prahy.

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 1676 krát