Přehled zpráv emailem
Telefon
29. 12. 2017 aktualizováno 21. 1. 2018

Klimatizace Prahy: Snažit se musíme už dnes.

Napsala

Celý rok jsme se věnovali pražskému vedru, suchu nebo přívalovým děšťům a špatnému ovzduší. Všechny vyjmenované problémy mají jednoho společného jmenovatale - změny klimatu. Ty se ve městech projevují různě - v létě chodíme po ulicích rozpálených jako kamna, v zimě všude fouká ledový vítr a během celého roku je buď sucho nebo prší tak, že jsou chodníky zaplavené vodou, ale současně je brzy po dešti půda zase vyprahlá.

Pro Pražany i jiné zájmece jsme uspořádali fotosoutěž adaptačních opatření. Ukázalo se, že  si dobře uvědomujeme, co činí z Prahy krásnější a příjemnější místo k životu - stromy, keře, voda a stín. Nejvíce se těm, kdo hlasovali, líbilo revitalizované koryto Rokytky. Informace jsme zveřejňovali i na naší facebookové stránce věnované Praze - Skleněné peklo.

Jeden z těch, kdo v naší soutěži hlasovali, vyhraje zpracování našeho radarového snímku jedné pražské lokality.

rokytka 0f25b

 

Protože nás zajímají i názory lidí, kteří se ochraně přírody věnují dlouhodbě a znají trendy v zahraničí, zeptali jsme se několika odborníků - Bohuslava Binky a Jana Skalíka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Jana Šamánka, který řadu let sleduje pražské územní plánování. Jejich odpovědi si přečtěte v našem malém dotazníku.

Co nás čeká dál? Právě teď se připravuje Metropolitní plán, který má být na jaře otevřen k připomínkování. Zasadíme se o to, aby co nejvíce chránil zeleň a čisté ovzduší. Zapojit se můžete i vy.

 

 

mzp c4b04

Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

 

Ke stažení:
Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 451 krát