Přehled zpráv emailem
Telefon
27. 5. 2014

Kam v Praze? Na výstavu!

Napsala

Diskuse okolo Metropolitního plánu po schválení jeho zadání utichly a zdánlivě se nic neděje. Opak je ale pravdou. Magistrát připravuje návrh územního plánu a právě to je ta nejdůležitější část. Proto se vyplatí se o Metropolitním plánu dozvědět co nejvíc a včas. Jedna z možností, kde se dají sehnat informace o tom, co se chystá, je výstava v Sále architektů, která potrvá až do 28. září.

Výstava se týká především tzv. konceptu odůvodnění Metropolitnního plánu. Co se pod tímto pojmem skrývá není úplně jasné ani po přečtení dokumentu. Podpběn jako jeho starší předchůdce, slavný Duch Metropolitního plánu, je plný vznosných frází a vzletných slov a zručně propracované grafiky, ale nedává jasné odpovědi na připomínky občanů i městských částí, které v hojném počtu dorazily na Magistrát. Jisté je, že se v žádném případěě nejedná o žádnou z fází, které pro přijímání územního plánu požaduje stavební zákon.

Nelze tedy než doporučit se zajít osobně přesvědčit, jaké jsou kvality Konceptu odůvodnění a jestli řeší alespoň některé problémy, se kterými se Pražané každodenně potýkají. A když už se zajde člověk přesvědčit na vlastní oči (výkresy jsou totiž dostupné i online), není zřejmě od věci se i zeptat politiků nebo úředníků, jakéže přínosy bude mít Metropolitní plán zrovna pro vás. Výstavba nových a nových bytů a ničení zeleně to jsitě nebude.

Výstava po mnoha proklamacích o nové éře územního plánování jistě nebude posledním krokem k otevřenější diskusi a spolupráci s občany. Doufejme, že příště Pražanům nebudou předkládány jen vznosné koncepce a studie, ale že bude přležitost bavit se o tom, co koho pálí.


Kam? A kdy?

Sál architektů, Staroměstská radnice, 4. patro
Otevírací doba: 22. května – 28. září
PO 11–18; ÚT-NE 9–18
Vstup: ZDARMA

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 1601 krát